The American Friends of the Ilias Lalaounis Jewelry Museum ΧΟΡΗΓΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ

The American Friends of the Ilias Lalaounis Jewelry Museum

Η εταιρία American Friends of the Ilias Lalaounis Jewelry Museum (“AFILJM”) ιδρύθηκε τον Ιούλιο του 2014 για να ενισχύσει τους δεσμούς μεταξύ του Μουσείου Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη (ΜΚΗΛ), με έδρα την Αθήνα, και το αμερικανικό του κοινό. Οι κύριοι στόχοι του AFILJM είναι:

● Να προωθήσει τις συνεργασίες ανάμεσα σε μουσεία και μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς στις ΗΠΑ, που προωθούν την αποστολή του Μουσείου Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη για τη διατήρηση, τεκμηρίωση και μελέτη αρχαίων και σύγχρονων τεχνικών χρυσοχοΐας και κοσμημάτων.

● Να προωθήσει εκπαιδευτικές πρωτοβουλίες που εξετάζουν την ιστορία της αρχαίας ελληνικής τέχνης δια μέσου σύγχρονων κοσμημάτων, μέσω της ανάπτυξης πολιτιστικών δραστηριοτήτων στις ΗΠΑ, όπως εκπαιδευτικά προγράμματα, υποτροφίες και ανταλλαγές.

● Να συμμετέχει στη χρηματοδότηση προγραμμάτων του Μουσείου Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη, όπως υποτροφίες και εκπαιδευτικά προγράμματα, αλλά και την διατήρηση και ανακαίνιση των Συλλογών τόσο στις Η.Π.Α. όσο και στην Ελλάδα.

ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ AFILJM

George Tsougarakis, Πρόεδρος

Lena Saltos, Γραμματέας

Jeffrey Siger, Ταμίας