JaIR – Jewelry Artist in Residence Program

Στο Μουσείο Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη (ΜΚΗΛ) λειτουργεί το πρώτο «Artist in Residence Program» για το Κόσμημα, σε μουσείο, παγκοσμίως. Οι συμμετέχοντες καλλιτέχνες έχουν την δυνατότητα να εργαστούν στα Ζωντανά Εργαστήρια Μεταλλοτεχνίας (ΖΕΜ) και Διακοσμητικών & Εικαστικών Τεχνών (ΖΕΔΕΤ) τα οποία βρίσκονται στους χώρους του μουσείου.

Τι είναι το Πρόγραμμα JaIR;

Το πρόγραμμα καλεί καλλιτέχνες και επισκέπτες σε έναν εποικοδομητικό διάλογο δημιουργίας και ανάπτυξης, εστιάζοντας αποκλειστικά στην εξέλιξη και προβολή του εικαστικού κοσμήματος. Με την συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, προσφέρεται στους συμμετέχοντες ποιοτικός χρόνος αναστοχασμού, έρευνας, παραγωγής και πολιτισμικής καλλιέργειας για το σύγχρονο εικαστικό κόσμημα.

Επιπλέον, οι καλλιτέχνες ενθαρρύνονται να ανακαλύψουν νέες τεχνικές και εφαρμογές, μέσα σε έναν χώρο, ανοιχτό στο κοινό: η αλληλεπίδραση και γνωριμία με το κοινό, η χρήση και ο πειραματισμός με νέα υλικά, αλλά και η δημιουργία μέσα σε ένα νέο, για τον καλλιτέχνη, περιβάλλον διεγείρουν το αίσθημα δημιουργίας και επιτρέπουν στον καλλιτέχνη να προσδώσει νέα στοιχεία στο έργο του.

Που πραγματοποιείται το Πρόγραμμα JaIR;

Το Jewelry Artist in Residence Program λαμβάνει χώρα στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους του ΜΚΗΛ και, συγκεκριμένα, στα δύο Ζωντανά Εργαστήρια Μεταλλοτεχνίας (ΖΕΜ) και Διακοσμητικών και Εικαστικών Τεχνών (ΖΕΔΕΤ). Οι καλλιτέχνες έχουν την δυνατότητα να εργάζονται εντός των εργαστηρίων, κατά τις ώρες λειτουργίας του Μουσείου και να χρησιμοποιούν τον διαθέσιμο εξοπλισμό, εργαλεία και μηχανήματα, που βρίσκονται στους χώρους των εργαστηρίων. Επιπλέον, τους παρέχεται ελεύθερη πρόσβαση στο Αρχειακό υλικό και την Ερευνητική Βιβλιοθήκη του ΜΚΗΛ, με σκοπό την ανάπτυξη της προσωπικής τους έρευνας.

Σε ποιους απευθύνεται;

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε Έλληνες και διεθνείς καλλιτέχνες που βρίσκονται στο μέσο της καλλιτεχνικής τους κατάρτισης, οι οποίοι έχουν εμπειρία στο εικαστικό κόσμημα, τις διακοσμητικές και τις παραδοσιακές τέχνες.

Πότε μπορώ να κάνω αίτηση;

Το πρόγραμμα διεξάγεται καθ’ όλη την διάρκεια του χρόνου, ενώ η διαθεσιμότητα των θέσεων ξεκινά στην αρχή κάθε μήνα. Η διάρκεια της συμμετοχής στο πρόγραμμα ποικίλει από δύο(2) έως έξι(6) μήνες, κατόπιν συνεννόησης. Οι αιτήσεις ενδιαφέροντος και συμμετοχής είναι ανοιχτές όλο τον χρόνο.

Στόχοι του Προγράμματος JaIR

Το πρόγραμμα JaIR αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι των καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΜΚΗΛ εισάγοντας, τόσο τους καλλιτέχνες, όσο και το κοινό, στην βαθύτερη κατανόηση και εκμάθηση της τέχνης του εικαστικού κοσμήματος. Τα οφέλη των hands-on προγραμμάτων προσφέρουν την εγκαθίδρυση ενός νέου εκπαιδευτικού υλικού που βοηθά στην προβολή και προώθηση της Τέχνης του Κοσμήματος, επιτρέποντας την βαθύτερη κατανόηση των μουσειακών αντικειμένων, αλλά και του σύγχρονου καλλιτεχνικού κοσμήματος.

Το Πρόγραμμα JaIR αποβλέπει στη δημιουργία διαδραστικών σχέσεων και δεσμών με καλλιτέχνες και δημιουργούς κοσμήματος και διακοσμητικών τεχνών, όχι μόνο κατά την διάρκεια της θητείας τους στα εργαστήρια του ΜΚΗΛ, αλλά και μετά την ολοκλήρωσή της.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ

Για την Αίτηση Συμμετοχής στα προγράμματα JaIR και Πρακτική Άσκηση, παρακαλούμε, όπως μας αποστείλετε ηλεκτρονικά το ενδιαφέρον σας στις παρακάτω διευθύνσεις και εμείς θα σας αποστείλλουμε την Αίτηση Συμμετοχής προς συμπλήρωση.

Τμήμα Διοίκησης:  administration@lalaounis-jewelrymuseum.gr

Εκπαιδευτικό Τμήμα: educational@lalaounis-jewelrymuseum.gr