DEBRA RAPOPORT-“FROM THE STREETS OF NEW YORK” Photo Credit: Susie Lang

H έκθεση παίρνει παράταση και θα παραμείνει μέχρι τέλη Οκτωβρίου 2020.

Ξεναγήσεις

ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ. Λόγω του COVID-19, οι ξεναγήσεις θα πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννόησης σε πολύ μικρές ομάδες. Για την καλύτερη και ασφαλή οργάνωση παρακαλούμε επικοινωνήστε για κράτηση εγκαίρως στο: info@lalaounis-jewelrymuseum.gr

Οι Επιμελητές του ΜΚΗΛ πραγματοποιούν ξεναγήσεις για όλες τις ηλικιακές ομάδες. Μέσα από τις δράσεις αυτές, θα παρουσιάζεται η διαδικασία της δημιουργίας με την χρήση υλικών και αντικειμένων, των οποίων η χρήση και ο σκοπός επαναπροσδιορίζεται. Η διαδικασία, αυτή, δίνει σε κάθε αντικείμενο που θεωρείται άχρηστο, μια «δεύτερη ευκαιρία», αναθεωρώντας την χρησιμότητά του και φανερώνοντας την έννοια του “second-hand” αντικειμένου.

Η Debra Rapoport, ζει και δρα στην πόλη της Νέας Υόρκης. Το έργο της, αντιπροσωπεύει το πορτραίτο μιας ανεξάρτητης και κομψής γυναίκας. Εντείνοντας, συνεχώς, την εμμονή της για την νεότητα, προκαλεί τις συμβατικές απόψεις της κοινωνίας, θίγοντας τα «αισθητικά» και «ηλικιακά» κοινωνικά ταμπού.

Στα χέρια της, τα αντικείμενα μεταμορφώνονται σε καλλιτεχνήματα του υλικού πολιτισμού του 21ου αιώνα. Διανθίζει το σώμα με χρωματιστά ρούχα, ιδιαίτερα καπέλα και κοσμήματα εκφράζοντας έτσι το δικό της προσωπικό στυλ. Οι δημιουργίες της δεν είναι κατασκευασμένες με παραδοσιακές τεχνικές. Δίνει στα υλικά που χρησιμοποιεί μια δεύτερη ευκαιρία, επαναπροσδιορίζοντάς τα και τα μετατρέπει σε «φορέσιμα» στυλιστικά αντικείμενα που «ανεβάζουν» την διάθεση. Σε αντίθεση με άλλους καλλιτέχνες, η Debra φοράει τα έργα της, συνδυάζοντάς τα στις καθημερινές εμφανίσεις της μέσα «στους δρόμους της Νέας Υόρκης», στις εξόδους με φίλους, σε καλλιτεχνικές εκδηλώσεις ή εκθέσεις. Έργα της φιλοξενούνται σε σημαντικά μουσεία όπως τα Metropolitan Museum of Art, L.A. County Museum, Museum of Fine Arts in Houston και Philadelphia Museum of Art.

Εκπαιδευτικά Σχολικά Προγράμματα

ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ. Λόγω του COVID-19, θα τροποποιηθεί το πρόγραμμα, η προσέλευση και η οργάνωση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων για σχολικές ομάδες. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το μουσείο για περισσότερες πληροφορίες: info@lalaounis-jewelrymuseum.gr

Ως πυρήνας πολιτισμού και εκπαίδευσης, το  ΜΚΗΛ σχεδιάζει, οργανώνει και παρουσιάζει, ετησίως και καθ’ όλη την διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς, εκπαιδευτικά προγράμματα που απευθύνονται σε μαθητές όλων των σχολικών βαθμίδων, καθώς και σε φοιτητές/ σπουδαστές.  Οι επιμελητές του ΜΚΗΛ δημιουργούν ψυχαγωγικά και διασκεδαστικά εκπαιδευτικά προγράμματα και διαδραστικά εργαστήρια που θα συνοδεύουν τις μοναδικές ιστορίες των αντικειμένων της έκθεσης.

Σεμινάρια Παραδοσιακών Τεχνών και Εργαστήρια

ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ. Λόγω του COVID-19, εξετάζουμε την αναπλήρωση όλων των προγραμμάτων που αναβλήθηκαν, αλλά και νέους τρόπους εκπαίδευσης που ακολουθούν τα μέτρα κοινωνικής αποστασιοποίησής. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το μουσείο για περισσότερες πληροφορίες: info@lalaounis-jewelrymuseum.gr

Το ΜΚΗΛ προσκαλεί καταξιωμένους καλλιτέχνες να μας συστήσουν παραδοσιακές τέχνες και τεχνικές που συνδέονται με τα καλλιτεχνήματα που φιλοξενούνται στην νέα έκθεση. Τα σεμινάρια καλύπτουν μια ευρεία γκάμα θεματικών, προσφέροντας στους συμμετέχοντες νέα ερεθίσματα και κίνητρα, προτρέποντάς τους να πειραματιστούν και να δημιουργήσουν. Οι θεματικές ποικίλουν και περιλαμβάνουν την χρήση πολλών διαφορετικών υλικών και εφαρμογών, όπως για παράδειγμα την δημιουργία με οργανικά ή/και ανακυκλώσιμα υλικά, ή την εκμάθηση της Ιαπωνικής τέχνης Origami.