JSS – Hephaistos Summer School Program

Από το 1994,το ΜΚΗΛ, με την πείρα του στην μουσειακή εκπαίδευση, είναι στην εξέχουσα θέση να προσφέρει έναν πρωτότυπο κύκλο σπουδών, πάνω στην Ιστορία της Τέχνης, την Αρχαιολογία και την Τεχνολογία του Κλασσικού και του Σύγχρονου Κοσμήματος.

Πρόκειται για ένα πιστοποιημένο πρόγραμμα που διδάσκει την ιστορία του Δυτικού Κοσμήματος και πραγματοποιείται την περίοδο του Ιουνίου. Οργανώνεται από το Εκπαιδευτικό Τμήμα του Μουσείου Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη σε συνεργασία με διεθνώς καταξιωμένους ακαδημαϊκούς, αρχαιολόγους και εξειδικευμένους επιστήμονες στον τομέα του κοσμήματος. Οι συμμετέχοντες πρόκειται να ανακαλύψουν την ιστορία του κοσμήματος στην καρδιά του δυτικού πολιτισμού. Βρείτε περισσότερες πληροφορίες στην επίσημη ιστοσελίδα του προγράμματος www.jss.gr

Το πρόγραμμα των δύο εβδομάδων, οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν  μαθήματα Ιστορίας του Κοσμήματος, από την Κλασσική Ελλάδα μέχρι το Βυζάντιο και από την Μεσαιωνική Ευρώπη στις σύγχρονες δημιουργίες. Το εντατικό αυτό πρόγραμμα περιέχει 45 ώρες μαθημάτων, διαλέξεων και ειδικών επισκέψεων. Τα μαθήματα και οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν στους χώρους του ΜΚΗΛ, ενώ επισκέψεις σε άλλα μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους και σύγχρονα εργαστήρια κοσμήματος/χρυσοτεχνίας θα έχουν ως σκοπό να εξοικειώσουν τους συμμετέχοντες με τις διακοσμητικές τέχνες της Ελλάδας, από την αρχαιότητα μέχρι και τις μέρες μας.

Υπεύθυνοι του προγράμματος είναι ο καθ. Δημήτρης Πλάντζος, αναπληρωτής καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, και η Ιωάννα Λαλαούνη, έχοντας την υποστήριξη των επιμελητών του ΜΚΗΛ, ακαδημαϊκών και ειδικών εξωτερικών συνεργατών.

Αναμένουμε να προσελκύσουμε σπουδαστές από ένα ευρύ φάσμα ειδικοτήτων όπως η αρχαιολογία, η ιστορία της τέχνης, η πολιτιστική διαχείριση, η μουσειολογία, οι καλές τέχνες και άλλες. Το ιδιαίτερο, αυτό, πρόγραμμα απευθύνεται σε φοιτητές της Ελλάδας και του εξωτερικού, ακαδημαϊκούς αλλά και σε άτομα ειδικού ενδιαφέροντος. Το πρόγραμμα θα διεξάγεται στην αγγλική γλώσσα. Προτεραιότητα συμμετοχής έχουν οι έλληνες ενδιαφερόμενοι, ενώ η προθεσμία καταβολής της αίτησης συμμετοχής είναι η 1η Φεβρουαρίου 2017.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο site του summer school: www.jss.gr.