History of Greek Jewelry Program LEARN +

History of Greek Jewelry Program

Το “History of Greek Jewelry Program” είναι ένα εντατικό πρόγραμμα μίας εβδομάδας και αποτελεί μία σύμπτυξη του “Hephaistos Summer School.” Στο πρόγραμμα αυτό οι συμμετέχοντες έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν μαθήματα Ιστορίας του Κοσμήματος, από την Κλασσική Ελλάδα μέχρι το Βυζάντιο και από Το Νέο Ελληνικό κόσμημα στις σύγχρονες ελληνικές δημιουργίες. Το εντατικό αυτό πρόγραμμα περιέχει  μαθήματα, διαλέξεις και ειδικές επισκέψεις σε συλλογές Μουσείων και εργαστήρια κοσμήματος. Τα μαθήματα και οι διαλέξεις πραγματοποιούνται στους χώρους του ΜΚΗΛ, ενώ επισκέψεις σε άλλα μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους και σύγχρονα εργαστήρια κοσμήματος/χρυσοτεχνίας στοχεύουν να εξοικειώσουν τους συμμετέχοντες με τις διακοσμητικές τέχνες της Ελλάδας, από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα.